22.03.2008 - JAN VACA - Události a politika - str. 02

Policie pozná, kdo jel rychle

 

Na fotkách je vidět, kdo včas zabrzdil a smetlo ho jiné auto, řekl MF DNES soudní znalec

Praha - Pouhých šest minut stačilo, aby se stala nehoda, jaká nemá v Česku obdoby.
Jasně to ukazují fotografie z dálnice mezi Prahou a Brnem, které včera zveřejnilo Ředitelství silnic a dálnic. Ve čtvrtek dvě minuty po desáté byl ještě úsek u Humpolce bez větších potíží sjízdný.
V 10.06 už byl zasypaný několika centimetry sněhu. Za další dvě minuty poté se srazila na 102. kilometru dálnice první auta.
„Ale i těch pár minut, kdy začalo hustě sněžit, mělo řidiče přesvědčit, že musí zpomalit. Věděli, do čeho jedou. Většina z nich ale na změnu počasí nereagovala,“ řekl dopravní expert a soudní znalec Petr Pospíšil. Ví přesně, jak situace na dálnici mezi Prahou a Brnem ve čtvrtek dopoledne vypadala. Půl hodiny předtím, než do sebe u Humpolce začala narážet auta, tudy projížděl. „Bylo poznat, že se blíží chumelenice. Mě to chytlo o kus dál,“ dodal.

Letecké snímky jako důkaz Právě Pospíšil komentoval pro MF DNES letecké fotografie hromadné nehody. Z nich totiž odborníci poměrně dobře poznají, zda jednotliví řidiči, kteří se do nehody připletli, jeli před srážkou rychle. Nebo zda stihli včas zabrzdit a smetlo je jiné auto, které jelo za nimi.
„Pokud má jedno auto nepoškozený předek a nabouranou zadní část, tak je to jasné. Chyba je na straně druhého řidiče, který jel příliš rychle a nestačil zareagovat na to, že má před sebou překážku,“ uvedl Pospíšil.
Na leteckých snímcích, z nichž budou vycházet při vyšetřování i policisté, je třeba vidět modrý kamion se stříbrným návěsem.
Z toho, jak zůstal stát, je podle Pospíšila jasné, že jel příliš rychle a nestihl už zabrzdit. Že to tak bylo, dosvědčuje návěs kamionu. Pokrývá ho plachta a ta by se poškodila, pokud by do kamionu narazil další vůz a tím ho postrčil do „chumlu“ ostatních aut. Jenže plachta je netknutá. Přední část má však modrý kamion poškozenou.

Policie: Hlavního viníka možná nezjistíme Z dostupných snímků zatím jedna věc zřejmá není: který řidič byl tím, kdo hromadnou srážku odstartoval. Policisté už včera nevyloučili, že tohoto člověka přes veškerou snahu nemusí najít. „Může se stát, že se nám nepodaří zcela určit míru zavinění jednotlivých řidičů,“ připustila mluvčí jihomoravské policie Jana Šípková.
Kromě leteckých fotografií se budou policisté opírat ještě o výpovědi svědků. Ani to však nemusí úplně pomoci.
Hromadnou nehodu včera po poledni už téměř nic nepřipomínalo. To, že se tu srazilo celkem 116 aut, dokazovala jen rozrytá půda u středových svoditel a torzo billboardu na stém kilometru dálnice.
Většinu havarovaných aut postupně odvezla odtahová služba na parkoviště do Humpolce. V hale, která firmě patří, dokonce někteří účastníci nehody přečkali část noci ze čtvrtka na pátek. Čekali, až pro ně přijedou jejich příbuzní.
„Lidé si teď jednotlivá auta postupně odvážejí,“ řekl včera majitel odtahové firmy Václav Jakeš.

Aktuální předpověď počasí najdete na www.idnes.cz/pocasi

***

* Co čekat na silnici

Sobota Silnice mohou především po ránu klouzat. Přes den bude oblačno, pršet, ve výškách nad 600 metrů sněžit. Ráno teploty klesnou až na -2 °C, přes den bude až 8 °C. Neděle Ve vyšších polohách musí řidiči počítat se sněhem. Bude oblačno až zataženo. Teploty v noci: až -2 °C, přes den: 8 °C. Pondělí Meteorologové změnili předpověď - v pondělí bude nejlépe: vyjasní se. Přes den bude 6 °C. Silnice by měly být suché.

* Jak předejít nehodě Zavolejte na infolinku Zjistěte si dopředu, jaká je situace na silnicích. Volat můžete na infolinku 1230 nebo na linku 1220, kde dostanete informace konkrétně o dálnici D1. Zkontrolujte nádrž Před jízdou si zjistěte, zda máte dost benzinu - to v případě, kdybyste zůstali „trčet“ na dálnici. Na dálnici nezastavujte V případě sněhové kalamity nezastavujte na dálnici u krajnice, pokud to není nezbytně nutné. Nejlepší je dojet k první benzince a počkat, až se vánice přežene. V mlze jeďte krokem Když padne mlha a vidíte na pár kroků, je nutné jet krokem. Jen tak zareagujete včas na auto, které spatříte až v momentě, kdy je pár metrů od vás. Pokud silnice namrzá, na vlhkém povrchu nezabrzdíte okamžitě a riskujete, že nad autem ztratíte kontrolu.