22.03.2008 - TOMÁŠ BLAŽEK - Vysočina - str. 01

Sníh umrtvil D1 za 4 minuty

 

Po čtvrteční havárii 189 aut je 30 zraněných, škody za desítky milionů * Dva cizinci bojují o život

Větrný Jeníkov - Včerejšek to potvrdil: čtvrteční hromadná havárie na dálnici u Větrného Jeníkova a na dalších místech byla největším sériovým karambolem v historii silniční dopravy v Česku. Naštěstí tomu tak alespoň nebylo z hlediska obětí na životech. Byli pouze zranění. Ovšem dva lidé bojují o život.
Hmotné škody půjdou podle odhadů do desítek milionů korun. „Je to havárie, kterou D1 ještě nezažila. Během minuty tam byla prostě smršť,“ říká jihomoravská policejní mluvčí Jana Šípková.
Skutečná smršť: podle včera zveřejněných záběrů z dálnice ji při krátké prudké sněhové bouři zasypal sníh během čtyř minut!
Zbyly po ní desítky tun šrotu, v nějž se víceméně změnily skoro dvě stovky aut.
Zraněno bylo třicet lidí, z toho šest těžce. Dva z nich, Slovák a Němec, včera stále bojovali o život v brněnské fakultní nemocnici.
Kdo to všechno zavinil?
Možná se to nedozvíme. „Může se ukázat, že ve chvíli vzniku havárie byla situace tak nepřehledná, že se míru zavinění nepodaří zcela určit,“ připustila jihomoravská policejní mluvčí Jana Šípková.
Premiér Topolánek ocenil za zásah při havárii práci záchranářů, za koordinaci poděkoval i hejtmanovi kraje Vysočina.
Přímo na místě zasahovalo 31 záchranářů, čtyřicet profesionálních hasičů, odtahová a vyprošťovací služba Pretol nasadila všech třicet svých vozidel.
Havárie zaměstnala 80 policistů, přímo v epicentru havárie jich bylo třicet, další zajišťovali objízdnou trasu. Na dálnicí létaly dvě záchranné a tři policejní helikoptéry.
Policie včera upřesnila počty havarovaných vozidel. V obou směrech dálnice na 100. kilometru postupně havarovalo 152 aut.
Přibližně ve stejnou dobu dálnici blokovaly i další havárie, například na 127. až 129. kilometru směru na Brno, kde bouralo 27 vozidel. Celkem jich bylo - a to podle střízlivých policejních čísel - 189!
Od havárie po čtvrteční desáté ráno až do úplného uvolnění dálnice o půl třetí v noci na včerejšek uvěznila nejvytíženější autostráda v zemi dvacet tisíc lidí, zastavila jízdu dvou tisíc kamionů.
Kvůli přeplněným objízdným trasám se postupně takřka umrtvil i provoz na desítkách kilometrů okolních silnic.
Pokračování na str. B2

Sníh umrtvil dálnici D1 za 4 minuty
Pokračování ze str. B1
Mezi zraněnými bylo deset cizinců. Zranění jsou v nemocnicích v Pelhřimově, Jihlavě a Brně. K nejvážnějším zraněním patřila takřka amputovaná paže Portugalky, která přišla o velké množství krve.
Jednašedesátiletý muž utrpěl komplikovanou zlomeninu nohy a kromě jiného i zhmoždění plic. Žena ze Slovenska si zranila páteř a má otřes mozku. Mnohočetná poranění utrpěl muž z Německa, s těžkým poraněním hlavy včetně mozku bojuje osmapadesátiletý Slovák.
Včera policisté nechtěli ani naznačit možnou příčinu havárie. „Během minuty tam byla zledovatělá silnice. Mohla tam být nepřiměřená rychlost, nedodržení bezpečné vzdálenosti, ale to zatím ještě nemůžeme říct,“ řekla Jana Šípková, mluvčí jihomoravské policie.
Hromadnou havárii vyšetřují lidé z velkoberanovského dálniční oddělení policie, posíleného policisty z dalších oddělení. „Zjistit míru zavinění účastníků hromadné dopravní nehody je náročné, až neřešitelné. Zatím tuto havárii dokumentujeme, pak rozhodneme, jak postupovat při vyšetřování,“ dodala mluvčí.
Dvaadvacet ze třiceti zraněných skončilo v jihlavské nemocnici. Jedenáct z nich už bylo propuštěno do domácího ošetřování. „S těžkými zraněními máme dva pacienty na JIP a jednoho na ARO, jsou stabilizovaní, mimo ohrožení života,“ řekl ředitel nemocnice Martin Šuma.
Nemocnice nyní poprvé vyzkoušela tzv. traumaplán, jinou organizaci práce pro případ velkých neštěstí, který má nacvičen. „Jde o přesun priorit, omezení běžného provozu. Toto hromadné neštěstí vyzkoušelo naši připravenost ve skutečnosti,“ řekl ředitel Šuma.

***

* Chronologie nehody

čtvrtek 20. března 2008 9.30 - na Vysočině v úseku dálnice D1 hustě sněží; v té době také bourají první auta, další do nich hned narážejí 10.01 - na dispečink záchranářů je hlášena první hromadná nehoda na 100. km ve směru na Prahu; v protisměru dochází během několika minut k dalším nehodám; na stém kilometru během chvíle havaruje kolem stovky vozidel 10.24 - je hlášena další hromadná nehoda na 127. km ve směru na Brno; na místo nehody okamžitě vyjíždějí záchranáři, hasiči, policisté, vrtulníky; v kolonách aut uvízly tisíce lidí; dálnice je neprůjezdná od 91. po 134.
kilometr 12.37 - ukončení zásahu zdravotnických záchranářů; je 30 zraněných z toho šest těžce 13.00 - policejní vrtulník hlásí 116 havarovaných vozů; hasiči roznášejí lidem v kolonách teplý čaj, deky na zahřátí, pohon. látky do aut; nasazen je týlový kontejner hasičů 14.00 - zřízení tel. linky pro řidiče v kolonách (šlo o několik desítek telefonátů informačního charakteru) 15.00 - přilétá ministr vnitra Ivan Langer 15.30 - postupné uvolňování dálnice ve směru na Prahu 16.50 - D1 směr Brno je sjízdná ve svou pruzích až po 112. km; D1 směr Praha vyčištěn od osobních automobilů a kamionů; tento úsek je ale neprůjezdný; odstraňování následků nehody probíhá celou noc 18.15 - vozy se zvolna pohybují v koloně, dopravu řídí policie 20.37 - D1 je v obou jízdních směrech (Praha i Brno) vždy v jednom jízdním pruhu s maximální opatrností průjezdná.
pátek 21.3.2008 2.30 - dálnice je zprůjezdněna oběma jízdními pruhy ve směru na Prahu i na Brno; následky nehody jsou odstraňovány celý den

zdroj: kraj Vysočina a HZS